Späť

        

Španielsko je krajinou s bohatou a dlhou umeleckou tradíciou. V tunajšej kultúre je poznať vplyv vábivého Orientu, veď moslimovia dlhé roky ovládali Pyrenejský polostrov. Španielsko je rodiskom mnohých umelcov, ktorý sa nezmateľne zapísali do histórie planéty, stačí zmieniť maliarov Salvadora Dalího alebo Pabla Picassa, filmových režisérov Luise Buňuela a Carolsa Sauru alebo mága architektúry Antonia Gaudího. Keď sa zadívate hlbšie do histórie, zistíte, že na území Španielska vyrastali veľký umelci už pred tisícročiami. Vo svetoznámej jaskyni Altamira, ktorá  je preslávená krásnymi prehistorickými nástennými maľbami, pôsobil prastarý maliar už pred 15 tisíc rokmi. Španielsko je rovnako krajinou pôsobivých stavebných pamiatok. Nájdete tu staré kresťanské stavby, honosné islamské budovy alebo úžasné židovské štvrti plné mystických synagóg. Pokiaľ vás unavia potulky pôvabnými architektonickými skvostami, môžete zamieriť, môžete zamieriť do početných múzeí. Veľmi známe je madridské múzeum Prado plné vzácnych obrazov, Národné archeologické múzeum v Madride, Picassovo a Miróovo múzeum v Barcelone, Museo Casa de la Moneda a ďalšie. Španieli sú milovníkmi hudby a temperamentného flamenga. Turisti preto môžu navštíviť celý rad hudobnbých prestavení, od koncertov vážnej hudby po house párty v tajomných kútoch miest. V Španielsku je aj veľa divadiel, opier, baletov a kabaretov. Jednou z najkrajších operných scén je barelonský Gran Teatre del Liceu v srdci známej ulice Rambla. Často tu vystupujú medzinárodné hviezdy. Preslávená je aj koncertná sála Palau de la Música Catalana v Barcelone. Znalci ho označujú za najkrajšiu na svete. Sála bola otvorená v roku 1908 samotným Richardom Straussom.

Festivaly a koncerty
Španielsko je krajinou osláv a festivalov zasväteným rôznym umeleckým prejavom, od hudby, tanca a divadla až po film. Významné  hudobné festivaly sa konajú v Madride, Valencii, Alicante, Las Palmas de Gran Canaria alebo v Santa Cruz de Tenerife, proste po celej krajine. Najväčším barcelonským sviatkom je Festa Major de la Mercé, teda sviatok venovaný milosrdnej matke ako patrónke a ochrankyne mesta. Koná sa v septembri, ktoré je plné rôznych športových udalostí a sprievodu masiek. Významným španielskym sviatkom je rovnako vystúpenie Národného baletu behom jesenného festivalu tanca v Madride, ako aj vystúpenie, ktoré sa dajú pozrieť na Medzinárodných festivaloch hudby a tanca v Granade a Santandere.

Ľudové slávnosti
Nádhera, veselie a ľudová predstavivosť sú základnými charakteristikami španielskych sviatkov. Slávnosti sú spoločenskou udalosťou a prebiehajú bez prestávky jedna za druhou. Presúvajú sa z jednej oblasti do druhej, takže budete mať vždy možnosť zúčastniť sa niektorej z týchto magických situácií, ktoré svojim rytmom  narušujú pravidelnú každodennosť života. Krásne zážitky ponúka návšteva karnevalov, ktoré prepukajú vždy v februári takže sa jedná o prvé oslavy v roku. Raj masiek a prevlekov, obrov a červov dodáva tú správnu farbu obľúbeným oslavám. Karneval v mestečku Lanz v Navare je známy mytologickými postavami Ziripota a Zaldica, ktoré vypovedajú o tisícročnej tradícií týchto sviatkov. Behom karnevalu vo Villanueva de la Jara zase dochádza k upáleniu panáka Pero - Palo. V Tenerife a Las Palmas na Gran Canaria môžete zažiť skutočne veľkolepé a výpravné oslavy blížiace sa charakterom známemu karnevalu v Rio de Janeiru, sú plného rytmu, farebnosti a zmyslu pre krásu. Vo Valencii sa v marci konajú známe fallas, teda oslavy plné ohňa a strelného prachu.

Veľtrhy a kongresy
Počet návštevníkov rôznych kongresov a veľtrhov je v Španielsku jeden z najvyšších na svete. Tieto akcie sa väčšinou konajú v Madride a Barcelone. Madrid disponuje troma hlavnými zariadeniami - Kongresovým a výstavným palácom, pôvodným výstaviskom v Casa de Campo. Každoročne sa tu koná Medzinárodná výstava cestovného ruchu Fitur, druhá najvýznamnejšia svojho druhu na svete. V Barcelone je výstavisko umiestnené na Montjuich a mesto disponuje rovnako veľkým Kongresovým palácom. Ďalšími mestami, v ktorých sa konajú kongresy a výstavy, sú Toremolinos, Palma de Mallorca, Murcia, Valencia, Zaragoza, Sevilla a Cordoba.

Zábava
Španielsko má zaslúženú povesť krajiny, kde sa ľudia radi bavia. Kiná, divadlá, koncertné sály a výstavné siene ponúkajú návštevníkom bohatý výber kultúrnej ponuky. Salas de fiesta (zábavné podniky elegantnejšieho typu) ponúkajú rovnako rozličnú zábavu. Pokiaľ si budete chcieť posedieť v kine, pamätajte na to, že len málokde vysielajú v angličtine. Noc má v Španielsku zvláštny pôvab, zvlášť od štvrtka do nedele. Hostince, bary a diskotéky bývajú otvorené do 3 alebo 4 hodiny ráno a vo veľkých mestách (Madrid, Barcelona), nájdete veľa podnikov otvorených až do svitania. Stávky a hry sú v Španielsku veľmi populárne, od rôznych číselných lotérií cez stávky, športky a pravidelné zlosovanie losov a kupónov. Bingá sú bežné vo väčších aj menších mestách. Kasna ponúkajú niekoľko možností hier (poker, black jack, kocky). V súčasnej dobe nájdete kasína v Aedje a Puerto de la Cruz, Ibiza, La Tola, Lloret de Mar a Peralada, Marbella, Murcia a La manga del Mar Menor, Puzol a veľa ďalších.

Koridory 
Tradičnou zábavou Španielska je korida alebo býčie zápasy, ktoré ale pre väčšinu turistov predstavuje krutú zábavu, utrpenie a smrť zvieraťa. Španieli koridu chápu inak. Aj malé deti vedia, že smrťou v aréne je býkovi vzdávaná pocta a možnosť zomrieť ako hrdina. Býčie zápasy majú jasné, pevne stanovené pravidlá. Najprv do arény vbehne býk, neskôr vstupujú členovia matadorovho týmu s červenožltými pláštikmi (muletami) a začínajú predvádzať tanečné pohyby (veroniky). Po nich vchádzajú do arény pikátori na koňoch, každý s ostrou kopijou v ruke. Ich úlohou je býka vyprovokovať k ďaleko väčšej aktivite. Toho docieľujú vbodávaním kopijí do chrbta. Keď je býk riadne rozčúlený, začína záverečná časť zápasu. Do arény vstupuje matador s červenou muletou. Provokuje a vyzýva býka k útoku, aby potom na poslednú chvíľu unikol z dosahu jeho ostrých rohov. Sekundou pravdy a pravým vyvrcholením koridy je okamžik, keď matador uchopí zahnutý meč a za úplného ticha sa mu pokúsi vbodnúť býkovi do malého miesta na chrbte tak, aby preťal jeho miechu. Pokiaľ sa to nepodarí, je býk rýchlo usmrtený vbodnutím noža do miechy hneď za hlavou.

Pešia turistika a športovanie v prírode
Španielska príroda a veľký počet národných parkov láka do krajiny tisíce turistov. Jedným z najkrajších národných parkov je Picos de Europa, ktorý sa rozprestiera na ploche 64 tisíc hektárov medzi autonómnymi regiónmi Astúrska, Kantabrie, Kastílie a Leonu. Je pokrytý bukovými, dubovými a brezovými lesmi. Ďalším známym parkom je Tablas de Daimiel, ktorý láka predovšetkým milovníkov vtáctva. Do zoznamu UNESCO bol zapísaný národný park Doňana na brehoch rieky Guadalquivir. Je zaujímavou zmesou barín, močiarov a mokradí, v ktorých žijú vzácny vtáci i vodné živočíšstvo. Krásnou španielskou prírodou i národnými parkami pritom vedú početné turistické trasy, po ktorých je možné obdivovať úžasné scenérie peši alebo na bicykli. Často za nich uvidíte aj stopy koňských kopýt, pretože jazda na koni je v Španielsku veľmi obľúbená. Horské výstupy, zjazdy riek a kanoistika sú rovnako fascinujúce a dobrodružné športy, ku ktorým sa dnes zaraďujú mnohé druhy športového lietania. Tie je možné prevádzkovať vo viac než  50 aerokluboch. Všetky tieto športy majú v Španielsku vhodné klimatické podmienky.

Vodné športy
Španielske pobrežie s celkovou dĺžkou viac než 4000 kilometrov je jedinečným súborom troch typov pobreží. Na východe a juhu obmýva úchvatné pláže Stredozemné more, na severe je more Kantabrijské a na západe a juhu Atlantický oceán. priaznivé podnebie s teplotami medzi 18 a 30 °C a zhruba 300 slnečnými dňami v roku sú tým hlavným dôvodom, prečo španielske pláže prijímajú každým rokom milióny turistov. Veľmi obľúbené sú všelijaké vodné radovánky - rybárčenie, plavba na plachetniciach alebo napríklad windsurfing, ktorý našiel v lokalite Tarifa jedno z najznámejších miest na svete. Viac než stovka námorných klubov a práve toľko športových prístavov sa nachádzajú na celom dlhom pobreží Španielska. Rybolov tuniakov a žralokov v afrických vodách je veľmi lákavý, práve tak obľúbený je aj rybolov lososa, pstruha, sumca a iných druhov rýb. Katalánske ostrovy Medas, Baleáry a samozrejme aj Kanárske ostrovy sú pravým rajom pre potápačov. Tento šport nachádza v španielskych vodách obzvlášť priaznivé podmienky, vďaka množstve svetla a teplote mora.

Lov
Od jesene do jari sú španielske revíry plné lovcov, ktorý sa usilujú o svoje troje. Z lovu na vysokú zver prevažuje jeleň, srna, daniel, muflón, koza hispánska a diviak. Z drobnej zvery potom divoký králik, kačka, divoký holub a ďalšie.

Golf a tenis
V Španielsku sa nachádza 180 golfových ihrísk, väčšinou s 18 jamkami. Milovníci golfu si pritom prídu na svoje o celý rok. Tieto ihriská ponúkajú celkom pol milióna hodín hry ročne. Väčšina golfových ihrísk je moderného štýlu, ležia v krásnom prostredí a sú perfektne vybavené. Disponujú aj skúsenými profesormi a doplnkovými službami (fitness, bazény, sauny apod.). Viac než 300 slnečných dní v roku znamená, že Španielsko je skutočným rajom pre milovníkov športu. Veľmi populárni je aj tenis. Stovky klubov a tisíce tenisových ihrísk pokrývajú celé španielske územie. Antukové kurty (španielska špecialita, ktorá doviedla španielskych tenistov na najvyššie priečky svetových rebríčkov výkonnosti) sa nachádzajú prakticky vo všetkých hoteloch. Bežne sa organizujú turnaje medzi hosťami a k dispozícií sú skúsený profesori.

Kolektívne športy
Športy ako futbal, basketbal a hádzaná sú v Španielsku na veľmi vysokej úrovni. Existuje tu veľké množstvo klubov a súťaží, ktoré sa venujú týmto športom. Návšteva zápasov alebo turnajov je mnohokrát životným zážitkom, stačí si spomenúť na búrlivé stretnutia slávneho veľkoklubu FC Barcelona. Aj volejbal, vodné pólo, plávanie alebo atletika sú v Španielsku na vysokej úrovni. Každoročne sa poriadajú veľké medzinárodné súťaže, závody alebo športové mítingy, Španielsko bolo aj hostiteľskou krajinou Olympijských hier v Barcelone v roku 1992 a Majstrovstvách sveta v lyžovaní v roku 1996 v Sierra Nevade (Granada). Španielski športovci sa dnes presadzujú, či už kolektívne alebo individuálne, v celom rade disciplín. Dokonca aj v takých, v ktorých by ste to ale vôbec nepredpokladali, napríklad v krikete.